پایگاه رسمی مجله مشاوره و روانشناسی برای جوانان و خانواده

نمونه بارز دیگر اجرا نشدن قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، انجام نگرفتن مناسبسازی محیطها و معابر شهری برای معلولان است. اکنون بعد از گذشت 7 سال از تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که در آن به صراحت بر مناسبسازی محیط و معابر شهری تأکید شده است، چند ایستگاه اتوبوس و مترو مناسب معلولان داریم؟ کدام پارک، سینما، بانک، مسجد و ... مناسبسازی را رعایت کرده است؟ هنوز هم معلولان قادر به استفاده از عابر بانکها، اتوبوسها، قطارها و ... نیستند. برای مثال، وقتی معلولی میخواهد به سفر برود، یکی از مشکلات اصلیاش پیدا کردن اتوبوسی مناسب در این زمینه است. هنوز هم معلولان برای سوار و پیاده شدن روی دوش دیگران جابهجا میشوند و این کرامت انسانی یک معلول را خدشهدار میکند.

جدا از مناسبسازی محیطها و معابر شهری، بندهای دیگر قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیز اجرا نمیشود. یکی از این موارد، موضوع نیمبها بودن بلیت هواپیما برای معلولان است که تنها توسط شرکت هواپیمایی ایرانایر اجرایی میشود. پرسش اینجا است که در شهرهایی که ایرانایر پرواز ندارد، معلـــــولان باید چه کنند؟

در چنین شرایطی من لازم میدانم این پرسش را مطرح کنم که آیا ما معلولان شهروند درجه 2 هستیم؟ آیا ما از اسب افتادهایم یا از اصل؟ اگر از اسب افتادهایم، که به حکم انسانیت باید دست کسی که از اسب افتاده را گرفت و بلندش کرد، اما اگر فکر میکنید از اصل افتادهایم باید در اخلاقیات و انسانیت خود تردید کنید.

بیایید وضعیت معیشت معلولان ایرانی را با وضعیت معیشت معلولان کشورهایی مانند فرانسه و انگلستان مقایسه کنیم. در ایران مستمری یک معلول 40 هزار تومان در ماه است؛40 هزار تومانی که بعد از کلی چانهزنی به معلولان تعلق میگیــــرد. این رقم سال گذشته 32 هزار تومــــان بود و رایزنیهای ما با مجلس باعث این افزایش شد. جالب آن است که خبر این افزایش با عنوان افزایش 20 درصدی مستمری معلولان در بوق و کرنا اعلام شد. انگار مستمری معلولان 500 هزار تومان بوده و با افزایش 20 درصدی 600 هزار تومان شده است؛ غافل از آنکه تنها 8 هزار تومان به مستمری معلولان اضافه شده بود. من میخواهم بپرسم با این میزان مستمری چهکار میشود کرد؟ با طرح این پرسش بار دیگر میخواهم بر این واقعیت تأکید کنم که وضعیت معیشت معلولان نگرانکننده است و باید فکری به حال این قشر از جامعه کرد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۰ساعت 16:13  توسط روابط عمومی مجله | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
مجله روانشناسی سپیده دانایی به مدیر مسئولی دکتر محمود گلزاری هفته اول هر ماه در کیوسک های مطبوعاتی توزیع می شود.
روزگار جوانی، همسران جوان، والدین جوان و مدیریت طلاق بخش های اصلی ماهنامه را تشکیل می دهند.

02166487880 ارتباط با مخاطبان
20009538 سامانه پیامک
Sepidehdanaei@gmail.com پست الکترونیکی

پیوندهای روزانه
راه مشاور
انتشارات روانشناسی جامعه
روانکاوی روانشناسی
مهارت های مشاوره ای برای همه
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
آبان ۱۳۹۲
مهر ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
خرداد ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
بهمن ۱۳۹۱
دی ۱۳۹۱
آذر ۱۳۹۱
آبان ۱۳۹۱
مهر ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
تیر ۱۳۹۱
خرداد ۱۳۹۱
اردیبهشت ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
مهر ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
آرشیو موضوعی
همسران جوان
والدین جوان
روزگار جوانی
مدیریت طلاق
گزارش تصویری
تست روان شناسی
سوالات روان شناسی
مقالات ترجمه شده
اخبار
پیوندها
دوستان ماهنامه سپیده دانایی
مرکز مشاوره بیدار
دانشجویان روانشناسی سمنان
دانلود کتاب روانشناسی
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM